,, Naučili sme sa akceptovať postihnutých ľudí na vozíčku, ale nenaučili sme sa akceptovať postihnutých ľudí na duši “.

To je hlavné motto našej zamestnankyne, ktorá o tejto téme prednášala pre Poľských a Dánskych kolegov.

 

V rámci projektu Adult Education as a Tool for Social Inclusion, oslovila slovenská organizácia MVO Proxima našu zamestnankyňu.  Prostredníctvom projektu sa konajú rôzne podujatia, hlavnými sú, ale jobshadowing, kedy organizácie posielajú na týždeň svojich spolupracovníkov k niektorému z partnerov, aby videli, počuli a mohli sa dozvedieť kto, ako pracuje, aké metódy používa a podobne.

Druhým  dôležitým podujatím sú tzv. semináre, kde každá hosťujúca organizácia pripravuje svoj vzdelávací program, ktorý ponúkne partnerom resp. ich pracovníkom.

Na Slovensku sa hosťoval seminár a organizácia MVO ROXIMA v zastúpení Martin Gbur a Eva Farkašová ponúkli svojím partnerom vzdelávací program, ktorý zahŕňal témy: neformálne vzdelávanie – jeho princípy, ľudské práva –  a ich aplikácia v zariadeniach sociálnej pomoci – kde práve prednášala naša zamestnankyňa.

Rôznymi aktivitami sa im snažila priblížiť ako duševné, tak telesné postihnutie. Učila ich čo dôležité pri ich práci, a aby v prvom rade nezabudli na to, že aj oni sú ľudia a majú svoje práva. V prvom rade majú chrániť seba.  Ďalej sa spoločne pozreli na situácie, kedy môže dôjsť k porušovaniu ľudských práv, ako ich eliminovať a ako im predchádzať. Spoločne hľadali odpovede na svoje otázky. Na konci stretnutia si zahrali aktivitu, kde na vlastnej koži mohli zažiť ako sa cíti človek, ktorý nevidí, nepočuje a je na vozíčku.

Veríme, že tak ako to bol zážitok pre našu zamestnankyňu, bol to zážitok aj pre nich.

Ďakujeme za príležitosť, že HUMANITÁR mohol poskytnúť svoje znalosti ďalej.

 

Na projekte spolupracuje www.kofoedskole.dk – Denmark – Copenhagen Kofedska škola

www.mopsgdynia.pl  – Poland – Gdynia – Municipal Centre for Social Services

www.wandzin.pl  – Poland- Wandzin – Stowarzyszenie Solidarni ,, PLUS´´

www.proxima-sk.sk – Slovakia – Košice – MVO Proxima

.

#poraneninadusi